1,9 m String Light, 20 RGB MicroLEDs
€2.18
- 1.9 m of lights, 20 microLEDs, coppery cable
- Non-deactivatable Multiflash
- Blinking effect (variable speed)
- 3 x AA batteries (not included)
- ON / OFF Switch
- Indoor use
-
This 1,9 m battery-operated wire string light features 20 RGB micro LEDs flashing at variable speed, emitting a light with different colors.
The flash function is automatic, so it cannot be changed or disabled.
The micro LEDs are integrated in the copper-coloured metal cable, which is extremely mouldable and minimal.
Requires 3 x AA batteries. The battery box is equipped with ON/OFF switch.
Only for indoor use.
| Battery | Not Included |
| Battery Holder | Included |
| Battery Size | 3 x AA |
| Bulb Type | Microled Ø 1,5 mm |
| Bulbs No. | 20 |
| Cable Material | Metal |
| Cable color | Copper |
| Connectable | No |
| Flashled No. | 20 |
| IP Rating | IP20 |
| Length | 1.9 m |
| Length range | up to 2.99 m |
| Light Colour | RGB |
| Light Effect | MultiFlash |
| Lighting effect | Flashing |
| Lights Color | Multicolor |
| Location | Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Power Cord Length | 0.1 m |
| Power Source Type | Battery |
| Power source | Battery |
| Professional | No |
| Segment Length | 1.9 m |
| Segments No. | 1 |
| Spacing Between Bulbs | 10 cm |
| Timer 4h/8h | No |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability