20 m, Micro led RGB Multiflash String Lights
€78.40
- 20 m, 1000 MicroLEDs, copper cable
- String Ø 6 cm
- Blinking effect (variable speed)
- Flash cannot be disabled
- 8 h On/16 h Off Timer (deactivatable)
- Power cord 4m included
- Indoor and outdoor use
-
This 20 m long string light features 1000 RGB micro LEDs emitting a colour-changing light with variable speed.
The light effect is automatic and cannot be changed or disabled.
The copper-coloured PVC cable is particularly thin and accentuates the brightness of the LEDs.
For both indoor and outdoor use. The 4 m power supply cable reduce the voltage and ensure the safety of the decoration.
| Bulb Type | Microled Ø 1,5 mm |
| Bulbs No. | 1000 |
| Cable Material | Metal |
| Cable color | Copper |
| Connectable | No |
| Diameter | 6 cm |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 20 m |
| Length range | from 20 to 40 m |
| Light Colour | RGB |
| Light Effect | MultiFlash |
| Lighting effect | Flashing |
| Lights Color | Multicolor |
| Light source | Led |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Memory Function | No |
| Optional Solar Panel | No |
| Power Cord | Included |
| Power Cord Length | 4 m |
| Power Source Type | Low Voltage |
| Power source | Low voltage |
| Professional | No |
| Remote | No |
| Segments No. | 1 |
| Spacing Between Bulbs | 2 cm |
| Timer 4h/8h | 8/16 hours (can be disabled) |
| Transformer | Included |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability