20m 200 Red and White Maxiled Flashled Connectable String Lights, IP67
€93.10
- 200 LEDs every 20 m of lights, green cable
- 20 flash LEDs every 20 m
- Extendable up to 380 m (max 100 m linear)
- Power cord sold separately
- IP Rating IP67
- Indoor and outdoor use
- Professional quality
-
Professional LED String-Light 20 m long,180 red steady light maxiLEDs + 20 cold white flash maxiLEDs.
The decoraration is part of the professional light series PML 230 Volt IP67 characterized by resin-coated LEDs, rubber cables for double insulation and reinforced connectors for greater resistence to weather conditions.
Set-ups where the decorations need to remain in place for long periods of time, require to use professionals lights that offer greater reliability to outdoors conditions.
Likewise it is necessary to prefer professionals products when opereting temperature are very low, for example in mountainos areas during winter or in the presence of corrosive agents, like salt, in marine areas.
The 20 m dark green cable can be divided in five 4 m segments that can be used singularly or connected to others stings PML. Thanks to its variability, it's easy to change a segment, if defective, and extend or shorten the row, according to ones needs.
The light string can be extended up to a total length of 380 meters by creating multiple lines of up to 100 linear meters each using the multi-connectors. Power supply is not included.
The compability of the product with all the PML accessories like extension cables, " T " connectors, multiconnectors, and more, ensures easy use both for professionals and people with less experience in the field.
The built-in connectors allow other PML items ( curtains, clusters, icicle lights, figure lights ) to be connected without the need to purchase additional accessories.
| Bulb Type | Maxiled Ø 7 mm |
| Bulbs No. | 200 |
| Cable Material | Rubber |
| Cable color | Dark Green |
| Connectable | Yes |
| Connectable Up To | 100 m |
| Dimmable | No |
| Flashled Color | Cold White |
| Flashled No. | 20 |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 20 m |
| Length range | from 20 to 40 m |
| Light Colour | Red and Flashing Cold White |
| Light Effect | Flashing |
| Lighting effect | Flashing |
| Lights Color | Red |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Optional Solar Panel | No |
| Power Cord | Not included |
| Power Source Type | 230 Volt |
| Power source | 230 Volt |
| Product Type | String |
| Professional | Yes |
| Remote | No |
| Segment Length | 4 m |
| Segments No. | 5 |
| Series | PML |
| Spacing Between Bulbs | 10 cm |
| Timer 4h/8h | No |
| Wattage | 23 Watt |
Need some help?
Reviews
1 - 4 of 7 reviews
11 December 2017
5 / 5 - Catena 20 m, 200 maxiled rossi e bianco freddo
Perfetta ancora meglio dal vivo Consigliata
11 December 2017
5 / 5 - Catena 20 m, 200 maxiled rossi e bianco freddo
Proprio quello che cercavo. Unico avviso non trovo le singole catene da 4 mt per allungare un po.
4 December 2017
5 / 5 - Catena 20 m, 200 maxiled rossi e bianco freddo
Ottimo prodotto lo consiglio a chiunque voglia decorare un estrerno !!!
27 January 2017
5 / 5 - Catena 20 m, 200 maxiled rossi e bianco freddo
Di impatto e belle. Il modo in cui sono fatte le luci trasmette idea di prodotto solido solido e duraturo
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability