6m 720 Warm White MicroLEDs Cluster Lights
€43.50
- 6 m of lights, 720 micro LEDs, silver cable
- String Ø 10 cm
- Steady light
- Power cord 4m included
- Indoor use
-
Cluster string light with 720 warm-white LEDs (10 mm wide) with steady light on 6 m silver wire. Both for indoor and outdoor use.
Leds are only 2 cm from one another, “garland” effect thanks to two led-tips 10 cm apart facing opposite sides on the main cable.
The cable is silver-coloured and very thin so that the coloured lights stand out.
This decoration works on low voltage, so it is safe to use around children and pets.
| Bulb Type | Microled Ø 1,5 mm |
| Bulbs No. | 720 |
| Cable Material | Metal |
| Cable color | Silver |
| Connectable | No |
| Diameter | 10 cm |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 6 m |
| Length range | from 6 to 11.99 m |
| Light Colour | Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Light source | Led |
| Location | Indoor |
| Optional Solar Panel | No |
| Power Cord | Included |
| Power Cord Length | 4 m |
| Power Source Type | Low Voltage |
| Power source | Low voltage |
| Professional | No |
| Segments No. | 1 |
| Timer 4h/8h | 8/16 hours (can be disabled) |
| Transformer | Included |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability