8W E27 Dimmable Vintage Filament LED Globe Bulb, 125mm, Warm White
€11.02
- E27
- Size: Ø 125 x h 160 mm
- Golden glass
- Filament LED 8 Watt
- 230V ~ mains-operated
- Dimmable (dimmer not included)
160 mm high and 125 mm wide, gold-coloured glass bulb with 4 LED-filament (total power of 8 Watts)
Our vintage bulbs have an E27 socket, so they are compatible with most lightbulbs on the market.
To dim the bulb, it is necessary to purchase the dimmer available among the accessories (SKU B78192), as part of an installation with bulb string lights from the Vintage Led Pro collection.
| Bulb Type | Filament Led |
| Color | Gold |
| Color Rendering Index | > 80 |
| Diameter | 125 mm |
| Dimmable | Yes |
| Energy Efficiency Class | F |
| Glass/Plastic Color | Amber |
| Hanging Wire | Not Included |
| Height | 160 mm |
| Incandescent Equivalence | 65 Watt |
| Lampholder Type | E27 |
| Lamps Shape | Globe Ø 125 mm |
| Lifetime Lamp (hours) | 15 |
| Light Colour | Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Light Temperature | 2200 K |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Luminous Flux | 700 |
| Material | Glass |
| Package Quantity | 1 |
| Plus Value | Dimmable |
| Power Cord | Not included |
| Power Source Type | 230 Volt |
| Power source | 230 Volt |
| Product Type | Bulb |
| Switch On Cycles | 30.000 |
| Wattage | 8 Watt |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability