Ø 125 mm, Warm White Led Filament, Vintage Glass Pendant Light
- Amber glass, vintage finish
- 1 m black reinforced rubber cable
- Steady light or flame effect selectable
- 2/4/6/8 h Timer (deactivatable)
- Battery-operated, 4 x AA (sold separately)
- Remote control with on/off function
- Indoor and outdoor use
-
Gold-coloured glass bulb (0.8 watts) with 1 m black rubber cable.
The bulb has a diameter of 125 millimetres and a spiral-shaped LED filament.
Cylindrical battery holder and a hook for hanging.
ON/OFF switch in the battery holder to activate the timer.
The bulb requires 4 AA batteries.
Remote control with maximum distance of 4 metres, 10 functions (one ON/OFF button, 4 timers of 2-4-6-8 hours, flame effect, fixed light with adjustable brightness).
Only one remote control is needed in order to regulate more than one bulb.
| Battery | Not Included |
| Battery Size | 4 x AA |
| Bulb Type | Filament Spiral Led |
| Bulbs No. | 1 |
| Cable Material | Rubber |
| Cable color | Black |
| Diameter | 12.5 cm |
| Figure Type | Bulb |
| Height | 130 cm |
| IP Rating | IP44 |
| Lampholder Type | E27 |
| Lamps Shape | Pera Ø 125 mm |
| Light Colour | Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Light Temperature | 2200 K |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Material | Glass |
| Package Quantity | 1 |
| Power Cord Length | 1 m |
| Power Source Type | Battery |
| Power source | Battery |
| Range Height figures | Over 120 cm |
| Remote | Yes (Timer included) |
| Timer 4h/8h | 2/4/6/8 hours (can be disabled) |
| Wattage | 0.3 Watt |
Need some help?
Reviews
1 review
20 December 2021
5 / 5 - Suspension Ampoule Poire Ø 125 mm, led blanc chaud
L'ampoule est super jolie ! Facile à installer et à mettre en marche. J'ai cru que la télécommande ne fonctionnait pas mais en insistant elle s'est mise à très bien fonctionner. Je m'attendais à une lumière un peu plus puissante. On est sur une lumière d'ambiance et non pas sur de l'éclairage.
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability