Warm White Led Filament, Vintage Glass Pendant Light
SKU:
55575
Warm White Led Filament, Vintage Glass Pendant Light
SKU:
55575
Not available
We don't know if or when the article will be available again
- Amber glass, vintage finish
- 1 m black reinforced rubber cable
- Steady light or flame effect selectable
- 2/4/6/8 h Timer (deactivatable)
- Battery-operated, 4 x AA (sold separately)
- Remote control with on/off function
- Indoor and outdoor use
-
Are you interested in accessories?
See recommended accessories
Gold-coloured glass bulb (0.8 watts) with 1 m black rubber cable.
The bulb has a diameter of 160 millimetres and a spiral-shaped LED filament.
Cylindrical battery holder and a hook for hanging.
ON/OFF switch in the battery holder to activate the timer.
The bulb requires 4 AA batteries.
Remote control with maximum distance of 4 metres, 10 functions (one ON/OFF button, 4 timers of 2-4-6-8 hours, flame effect, fixed light with adjustable brightness).
Only one remote control is needed in order to regulate more than one bulb.
Proper use directions
Screwing the bulb anticlockwise. Replace with compatible bulbs (3 Volt 0.8 Watt E27 socket). The maximum distance of use of the remote control is 4 meters.
Product Certifications
This product is CE certified
Technical details
| Battery | Not Included |
| Battery Size | 4 x AA |
| Bulb Type | Filament Spiral Led |
| Bulbs No. | 1 |
| Cable Material | Rubber |
| Cable color | Black |
| Diameter | 16 cm |
| Figure Type | Bulb |
| Height | 135 cm |
| IP Rating | IP44 |
| Lampholder Type | E27 |
| Lamps Shape | Pear Shape Ø 160 mm |
| Light Colour | Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Light Temperature | 2200 K |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Material | Glass |
| Package Quantity | 1 |
| Power Cord Length | 1 m |
| Power Source Type | Battery |
| Power source | Battery |
| Range Height figures | Over 120 cm |
| Remote | Yes (Timer included) |
| Timer 4h/8h | 2/4/6/8 hours (can be disabled) |
| Wattage | 0.3 Watt |
Need some help?
Reviews
There are currently no reviews. You can leave a review by clicking on the link that will be sent to you by email after purchasing this product.
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability