50m 500 Traditional Warm White Ultra Bright MicroLEDs String Lights, White Metal Wire
€54.90
- 50 m of lights, 500 micro LEDs, white cable
- Ultra bright LED with dual chip
- Reinforced metallic cable
- 5 segments 10 m each (divisible)
- Steady light
- Indoor and outdoor use
-
Professional modular stinglight, five 10 metres section (50 metres total) already connected together by screw connectors. 500 warm white micro LEDs.
Each LED has a double chip that makes it ultrabright. The clear-white cable is reinforced and therefore safe to use outdoors.
It is possible to power two chains together if you use the multi-connector with two outputs and the more powerful optional transformer (code 58965 found under recommended accessories).
The power cable is 4m long and has an integrated transformer to reduce voltage.
| Bulb Type | Microled double chip Ø 3 mm |
| Bulbs No. | 500 |
| Cable Material | Metal |
| Cable color | White |
| Connectable | No |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 50 m |
| Length range | more than 40 m |
| Light Colour | Extra Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Plus Value | Coated and reinforced cable |
| Power Cord | Included |
| Power Cord Length | 4 m |
| Power Source Type | Low Voltage |
| Power source | Low voltage |
| Professional | No |
| Remote | No |
| Segment Length | 10 m |
| Segments No. | 5 |
| Spacing Between Bulbs | 10 cm |
| Timer 4h/8h | No |
| Transformer | Included |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability