Curtain Light 2 x h 3 m, 480 Warm White and Cool White MaxiLEDs, White Cable, Extendable, IP67
€217.06
- 480 LEDs every 2 x h. 3 m, white cable
- 288 steady light LEDs + 32 LEDs flash
- Flash cannot be disabled
- Extendable up to 24 m (max 22 m linear)
- Power cord sold separately
- Not dimmable
- IP Rating IP67
- Indoor and outdoor use
- Professional quality
-
2-metre curtain light with 432 warm white steady light maxiLEDs and 48 automatic cool white FlashLEDs. Composed of 16 drops of 300 cm height, spaced 12.5 cm apart.
The decoration is part of the PML professional light series at 230 Volt IP67, characterised by resin-coated LEDs, double-insulated rubber cables and more robust connectors for greater resistance to weather conditions.
Installations where decorations need to remain in place for long periods of time require the use of professional lights that guarantee greater reliability outdoors.
Similarly, professional products should be preferred when the operating temperature is very low, for example in mountain areas in winter, or in the presence of corrosive agents such as saltiness in coastal areas.
The white cable of 2 metres can in turn be divided into two 1-metre sections that can be used individually or connected to other PML products. Thanks to its modularity, it is easy to replace a segment if defective, and to lengthen or shorten the curtain according to needs.
The curtain can be extended up to a maximum of 22 linear metres; if multiple lines are created using multi-connectors, it is also possible to connect up to 24 metres to a single power supply cable.
Power supply not included.
The power supply is suitable for both indoor and outdoor use, thanks to the high degree of protection IP67, which ensures excellent resistance to weather conditions. The Schuko plug must be placed in a protected position, avoiding prolonged exposure to external agents.
The compatibility of the product with all PML accessories such as extension cables, T-connectors, multi-connectors, etc. allows for its easy use by both professional installers and less experienced users.
The integrated connectors allow you to connect other compatible PML products (string lights, curtain lights, icicle lights, waterfall lights and figure lights) without the need to purchase any optional accessories.
| Bulb Type | Maxiled Ø 7 mm |
| Bulbs No. | 480 |
| Cable Material | Rubber |
| Cable color | White |
| Connectable | Yes |
| Connectable Up To | 22 m |
| Dimmable | No |
| Drops No. | 16 |
| Flashled Color | Cold White |
| Flashled No. | 48 |
| Height | 3 m |
| IP Rating | IP67 |
| Light Colour | Warm White and Flashing Cold White |
| Light Effect | Flashing |
| Lighting effect | Flashing |
| Lights Color | Warm White |
| Light source | Led |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Optional Solar Panel | No |
| Power Cord | Not included |
| Power Source Type | 230 Volt |
| Power source | 230 Volt |
| Product Type | Curtain |
| Professional | Yes |
| Segment Length | 1 m |
| Segments No. | 2 |
| Series | PML |
| Spacing Between Bulbs | 10 cm |
| Spacing between drops | 12.5 cm |
| Wattage | 36.8 Watt |
| Width | 2 m |
| Width range | From 2 m to 3.99 m |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability