Ø 40 cm, Warm White Microleds Sphere on Copper Wire
€54.23
- Foldable sphere Ø 40 cm
- Painted brown metal
- 700 microLEDs, coppery cable
- Steady light
- Transformer included
- Power cord 5 m included
- Indoor and outdoor use
-
This 40 cm long and 40 cm wide brown metal sphere is wrapped in fine micro LED wires with steady light. At one end there is a hook for hanging it, the 5 m long power cable facilitates installation.
The sphere is delivered folded up, opening it is very easy. With its golden glow it can be used to decorate a veranda in the garden or to give a chic touch to a private party.
| Bulb Type | Microled Ø 1,5 mm |
| Bulbs No. | 700 |
| Cable Material | PVC |
| Cable color | Transparent |
| Color | Brown |
| Diameter | 40 cm |
| Figure Type | Ball |
| Height | 40 cm |
| IP Rating | IP44 |
| Light Colour | Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Material | Metal and Copper Wire |
| Power Cord | Included |
| Power Cord Length | 5 m |
| Power Source Type | Low Voltage |
| Power source | 4.5 Volt |
| Range Height figures | From 30 to 49 cm |
| Wattage | 6 Watt |
| Width | 40 cm |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability