Smart Connect Battery Holder With Memory Controller and Timer
- Battery holder 3 x D
- 7 light effects+ steady light
- Memory function
- 8h Timer On/Off 16h (non deactivatable)
- Extendable up to 600 LEDs
- Indoor and outdoor use
- Compatible with SMART CONNECT prods. ONLY
-
Battery holder without on/off timer. Only compatible with light decorations of the SMART CONNECT series up to a maximum of 600 leds.
Both for indoor and outdoor installations, batteries not included
8 hours on/16 hours off timer included. The memory function memorises the last effect selected before the decoration is switched off.
| Cable color | Transparent |
| Color | Green |
| Connector Type | GS |
| Controller | 8 Functions (steady light included) |
| Depth | 4 cm |
| Height | 20 cm |
| IP Rating | IP44 |
| Input Voltage | Battery |
| Insulation Class | II |
| Output Voltage | 4.5 Volt |
| Power Cord Length | 0.2 m |
| Product Type | Accessory |
| Remote | No |
| Series | Smart Connect |
| Timer 4h/8h | 8/16 hours (can't be disabled) |
| Width | 9 cm |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability