3 x h. 0.9m 228 Warm White Maxiled Connectable Flashing Icicle Lights, IP67
€118.41
- 228 LED every 3 x h 0.9 m, green cable
- 192 steady light LEDs + 36 flash LEDs
- Extendable up to 96 m (max 45 m linear)
- Power cord 1.5 m included
- Indoor and outdoor use
- Professional quality
-
Professional Icicle-Lights 3 x h 0.9 m, 192 warm white steady light maxiLEDs + 36 warm white Flash maxiLEDs.
The decoraration is part of the professional light series PML 230 Volt IP67 characterized by resin-coated LEDs, rubber cables for double insulation and reinforced connectors for greater resistence to weather conditions.
Set-ups where the decorations need to remain in place for long periods require the use of professional lights that offer greater reliability in outdoors conditions.
Likewise it is necessary to prefer professionals products when operating temperature are very low, for example in mountainous areas during winter or in the presence of corrosive agents, like salt, in marine areas.
The icicle light can be extended up to a total length of 96 meters by creating multiple lines of up to 45 linear meters each using the multi-connectors. Power cable included.
The power supply is suitable for both indoor and outdoor use thanks to the high IP67 protection rating, which ensures excellent resistance to weather conditions. The Schuko plug, with an IP44 protection rating, must instead be placed in a sheltered position, avoiding prolonged exposure to the elements.
The compability of the product with all the PML accessories such as extension cables, " T " connectors, multiconnectors, and more, ensures easy use both for professionals and less experienced users.
The built-in connectors allow other PML items( curtains, clusters, icicle lights, figure lights ) to connect without the need to purchase additional accessories.
| Bulb Type | Maxiled Ø 7 mm |
| Bulbs No. | 228 |
| Cable Material | Rubber |
| Cable color | Dark Green |
| Connectable | Yes |
| Connectable Up To | 45 m |
| Dimmable | No |
| Drops No. | 30 |
| Flashled Color | Warm White |
| Flashled No. | 36 |
| Height | 0.90 m |
| IP Rating | IP67 |
| Light Colour | Warm White and Flashing Warm White |
| Light Effect | Flashing |
| Lighting effect | Flashing |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Package Quantity | 1 |
| Power Cord | Included |
| Power Cord Length | 1.5 m |
| Power Source Type | 230 Volt |
| Power source | 230 Volt |
| Product Type | Icicle Light |
| Professional | Yes |
| Segment Length | 1 m |
| Segments No. | 3 |
| Series | PML |
| Spacing Between Bulbs | 9 cm |
| Spacing between drops | 10 cm |
| Wattage | 13.8 Watt |
| Width | 3 m |
| Width range | From 2 m to 3.99 m |
Need some help?
Reviews
1 review
28 December 2023
5 / 5 - Stalattite 3 x h 0,9 m, 228 maxiled bianco caldo, cavo verde, prolungabile, IP67
Meravigliosaaaaa.....in qualsiasi modo viene usata è perfetta.
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability