h. 25 cm, Warm White Leds, Natural Wood Star, Battery
- 18 x 8 cm x h. 25 cm
- Solid bamboo lamellar structure
- Steady light
- ON / OFF Switch
- 3 x AAA batteries (not included)
- Indoor use
-
Star-shaped decoration to be placed on the floor or on a piece of furniture thanks to its round base.
It is made of solid wood and features a warm white LED strip with a fixed light on the inside.
For indoor use.
Battery holder and ON/OFF switch integrated in the base.
The product is part of the DLW Series in solid wood.
| Accessories | ON-OFF Switch |
| Battery Size | 3 x AAA |
| Color | Light-Coloured Wood |
| Depth | 8 cm |
| Figure Type | Star |
| Height | 25 cm |
| IP Rating | IP20 |
| Installation | To the Ground |
| Light Colour | Warm White |
| Light Effect | Steady light |
| Light Temperature | 3000 K |
| Lighting effect | Steady light |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor |
| Material | Solid Wood |
| Power Source Type | Battery |
| Power source | Battery |
| Range Height figures | Up to 29 cm |
| Series | Design Wood Light |
| Timer 4h/8h | 8/16 hours (can be disabled) |
| Width | 18 cm |
Need some help?
Reviews
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability