3 x h. 0.5m 114 Warm White and Cold White Flashing Maxiled Connectable Icicle Lights, IP67
€74.32
- 114 LED every 3 x h 0.5 m, white cable
- 96 steady light LEDs + 18 flash LEDs
- Extendable up to 144 m (max 60 m linear)
- Power cord 1.5 m included
- IP Rating IP67
- Indoor and outdoor use
- Professional quality
-
Professional Icicle-Light 3 m long with 96 warm white steady-light maxiLEDs and 18 cold white automatic FlashLEDs.
The decoraration is part of the professional light series PML 230 Volt IP67 characterized by resin-coated LEDs, rubber cables for double insulation and reinforced connectors for greater resistence to weather conditions.
Set-ups where the decorations need to remain in place for long periods of time, require the use of professionals lights that offer greater reliability in outdoors conditions.
Likewise it is necessary to prefer professionals products when operating temperaturesare very low, for example in mountainous areas during winter or in the presence of corrosive agents, like salt, in marine areas.
The 3 m white cable can be divided in two 1,5 m segments that can be used singularly or connected to other PML strings. Thanks to its modularity, it's easy to change a segment and adapt the lenght. Power supply not included.
The icicle light can be extended up to a total length of 114 meters by creating multiple lines of up to 60 linear meters each using the multi-connectors. Power supply is included.
The compability of the product with all the PML accessories such as extension cables, " T " connectors, multiconnectors, and more, ensures easy use both for professionals and less experienced users.
The built-in connectors allow other PML items ( curtains, clusters, string lights, figure lights ) to be connected without the need to purchase additional accessories.
| Bulb Type | Maxiled Ø 7 mm |
| Bulbs No. | 114 |
| Cable Material | Rubber |
| Cable color | White |
| Connectable | Yes |
| Connectable Up To | 60 m |
| Dimmable | No |
| Drops No. | 30 |
| Flashled Color | Cold White |
| Flashled No. | 18 |
| Height | 0.5 m |
| IP Rating | IP67 |
| Light Colour | Warm White and Flashing Cold White |
| Light Effect | Flashing |
| Lighting effect | Flashing |
| Lights Color | Warm White |
| Location | Indoor / Outdoor |
| Package Quantity | 1 |
| Power Cord | Included |
| Power Cord Length | 1.5 m |
| Power Source Type | 230 Volt |
| Power source | 230 Volt |
| Product Type | Icicle Light |
| Professional | Yes |
| Segment Length | 1.5 m |
| Segments No. | 2 |
| Series | PML |
| Spacing Between Bulbs | 10 cm |
| Spacing between drops | 10 cm |
| Wattage | 9.2 Watt |
| Width | 3 m |
| Width range | From 2 m to 3.99 m |
Need some help?
Reviews
3 - 4 of 12 reviews
5 December 2016
5 / 5 - Stalattite 3 x h 0,5 m, 114 maxiled bianco caldo e bianco freddo, IP67
Luci molto belle che non riuscivo a trovare altrove.
17 December 2015
5 / 5 - Stalattite 3 x h 0,5 m, 114 maxiled bianco caldo e bianco freddo, IP67
Prodotto arrivato perfettamente e nel giro di pochissimo. L'effetto delle luminarie è fantastico.
14 December 2015
5 / 5 - Stalattite 3 x h 0,5 m, 114 maxiled bianco caldo e bianco freddo, IP67
Prodotto di alta qualità come da caratteristiche annunciate. Ottima intensità luminosa. Consigliato
13 December 2012
5 / 5 - Stalattite 3 x h 0,5 m, 114 maxiled bianco caldo e bianco freddo, IP67
Grazie .
ACTIVATE YOUR
ACCOUNT BUSINESS GRATIS!
Activating a business account will give you many advantages such as:
- Discount reserved
- Personalised consulting
- Wide assortment
- Stock availability